Blue Cat

Problemy z akceptacją żwirku

Kuweta, a w niej odpowiedni żwirek, jest bardzo ważnym elementem kociego życia. Większość z nas słyszała o tym, że koty są zwierzętami wybrednymi jeśli chodzi o jedzenie, ale nie każdy wie, że wiele kotów ma również wysokie wymagania także jeśli chodzi o toaletę. Nie każdy kot zaakceptuje żwirki zapachowe, nie wszystkie koty zgodzą się załatwiać swoje potrzeby w ostrym dla łapek żwirku silikonowym, część kotów wymaga zawsze idealnie czystej kuwety. Na szczęście problemy te nie są bardzo częste, ale mają niestety nieprzyjemny dla nas koniec – załatwianie potrzeb poza kuwetą.

W przypadku takich problemów pierwszą czynnością jaką powinien wykonać właściciel jest zmiana żwirku na bardziej neutralny, posiadający mniej intensywny zapach lub strukturę. Pomaga również zmiana miejsca, w którym stoi kuweta. Część kotów nie akceptuje również kuwet zamkniętych – warto zdjąć górną pokrywę na kilka dni.

 

Typy podłoży do kuwet

Żwirki dla kotów możemy podzielić na trzy podstawowe grupy.Każda z tych grup ma swoje wady i zalety, a wybór najodpowiedniejszego żwirku leży w gestii właściciela oraz jak pisaliśmy wcześniej, także samego kota.

Blue

Żwirki silikonowe

Występują w postaci twardych, nieregularnych kryształów silikonu, rzadziej pod postacią drobnych kulek przypominających perły. Najczęściej bezzapachowe, ale bywają także silikony z aromatem sosny, czy lawendy. Kryształki są bezbarwne, częściowo barwione na niebiesko. Wysokiej jakości silikon nie pyli się podczas nasypywania do kuwety i dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy. Wymienia się go w całości, kiedy wszystkie kryształki zmętnieją i zabarwią się na biało-żółto. W tym czasie żwirek przestaje już chłonąć zapachy i zaczyna doskwierać domownikom. W trakcie używania wyrzucamy odchody i mieszamy przy okazji żwirek – nieprzyjemnie pachnące substancje z moczu zostają uwięzione wewnątrz kryształków. Wydatek rzędu 25zł (3,5l) wystarcza na około 2-3 tygodnie dla jednego kota.

Wadą żwirku silikonowego jest przede wszystkim jego roznoszenie na łapkach. Nie ma nic gorszego, niż zaraz po przebudzeniu, przecierając zaspane oczy w drodze do toalety, wbić sobie kryształ w bosą stopę. Część kotów również mocno czuje ostrość kryształków i nie chce wchodzić do kuwety. Silikonu nie powinniśmy wyrzucać do toalety, chociaż wiele osób robi to małymi porcjami spuszczając często wodę. Należy uważać także w przypadku małych kociąt, które mogą połknąć kryształ, zanim zorientują się, jaka jest jego funkcja. Silikon nie należy również do najtańszych rozwiązań.

Żwirki celulozowe

Występują pod postacią od drewnianych, drobnych trocin, poprzez różnego typu granulki, aż po zbite grudki przypominające makulaturowy papier toaletowy. Ich główną zaletą jest to, że są całkowicie naturalne i obojętne dla środowiska. Można je zarówno spłukiwać w toalecie, jak i kompostować. Wysokiej jakości podłoża celulozowe, jak np. Golden Pine, są całkowicie pozbawione pyłu i dobrze się zbrylają, co pozwala na wyrzucanie tylko zlepionych moczem bryłek bez brudzenia reszty żwirku. Dobrze pochłaniają nieprzyjemne zapachy, a także jak Golden Pine wydzielają przyjemny, żywiczny aromat i  cechują się wysoką wydajnością.

Wadą jest na pewno to, że najbardziej ze wszystkich żwirków roznoszą się na łapkach i odkurzacz jest częstym gościem w okolicach kociej toalety. Niektóre żwirki wydzielają zapach mokrego kartonu, który nie koniecznie jest przyjemny.

Żwirki gliniane

Występują pod postacią wysuszonych i rozluźnionych granulek gliny, której najczęstszym rodzajem jest zeolit lub bentonit. W kontakcie z cieczą granulki przyjmują postać dość kleistej grudki, z którą wszyscy kojarzymy glinę. Występują również piaski niezbrylające, które chłoną ciecz, ale nie wykazują kleistości.

Russian

Często żwirki te są aromatyzowane, wzbogacone o kompleksy mineralne pozwalające jeszcze lepiej wiązać nieprzyjemne zapachy jak Golden Odour, czy też zmieszane z kryształkami silikonu, jak Golden Grey Master.

O jakości bentonitu decyduje przede wszystkim pochodzenie samego minerału, a co za tym idzie właściwości glinki. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni proces produkcji. Najwyższej jakości żwirek bentonitowy nie pyli się podczas nasypywania do kuwety, nie roznosi się mocno na łapkach, a przede wszystkim mocno się zbryla. Pozwala to na wyrzucanie tylko sklejonych grudek, bez brudzenia reszty żwirku i konieczności jego szybszej wymiany. Wiele tańszych zbrylających żwirków ma niską wchłanialność, co powoduje powstanie odwrotnego lejka i przyklejonej do dna kuwety mokrej plamy. Wyrzucenie jej jest prawie niemożliwe i powoduje zabrudzenie 30% żwirku w kuwecie. Dobry żwirek przyjemnie pachnie i pochłania nieprzyjemny zapach,
a także jest bardzo wydajny. Jest neutralny dla środowiska, a także neutralny dla kotów – jest najczęściej wybieranym żwirkiem dla małych kociąt oraz kotów nie tolerujących nowoczesnych rozwiązań. Cechuje się również znakomitym stosunkiem wydajności do ceny,

Wadą żwirku bentonitowego, szczególnie dobrej jakości, jest całkowity brak możliwości spłukania go w toalecie. Glinka przykleja się do ścianek, zatyka muszlę i jest naprawdę trudna do usunięcia.